≡ Menu

Калибриране на осцилоскопи

Използването на осцилоскопи е наистина много полезно за инженери и учени. Уредът е сложен за използване, защото изисква някои основни познания за мерните единици, а също така и за калибрирането. Осцилоскопите са в състояние да ви дадат двуизмерна графика на времето и пиковете на напрежение в електрическата вълна. Това наистина е много полезно за анализ на състоянието на някои уреди. Голямата памет на осцилоскопите дава възможност да се правят анализи, които се връщат много време назад. Мерната единица, която се използва от осцилоскопите, е херц и се означава като Hz. Това е мерната единица, която се използва във физиката, за да се измери честотата на вълната.

Калибрирането е дейност, която ще ви позволи да използвате всички функции на уреда. Това е наистина много важна част, която трябва да се изпълни, за да се гарантират точни тестови резултати.

Дисплей на осцилоскопите

Дисплея на осцилоскопите има координатна система. Това означава, че тя има две измерения, това са осите „Х” и „У”. Оста, която се отбелязва с латинското „Х”, показва “Time/Division”. По нейното продължение осцилоскопите показват показателите за времето, в което се проявява напрежението. По оста „У” осцилоскопите показват “Volts/Division”. Това са показателите за напрежението, което има вълната. Мерната единица за измерването на напрежението е V (волт).

Това са основните параметри на основата, на които се изгражда функцията на отношението на напрежението и времето. Двата показателя дават честотата на вълната.

Процес на калибрирането

Започването на калибрирането на осцилоскопите изисква от вас да превключите всички бутони на уреда в нормалното им положение. Това означава, че всички бутони на уреда трябва да бъдат в изключена позиция. Освен това, всички бутони, които се завъртат, за да се включат, трябва да бъдат в позиция, която показва средна стойност. Това означава, че времевата ос трябва да бъде настроена на TIME/DIV, оста, която отчита напрежението, следва да бъде в състояние VOLTS/DIV. Бутонът за задържане на показанията трябва да бъде в позиция – HOLD OFF.

След това започва самата част на калибрирането, при която трябва да се настроят всички параметри. Обикновено тези параметри са традиционни за всички осцилоскопи. Задайте параметрите на напрежението от VOLTS/DIV към 1V/DIV. Графиката, която използват уредите, се състои от два компонента. Това означава, че времето също трябва да бъде калибрирано правилно. Задайте параметрите на TIME/DIV, за да контролират до 2s/DIV.

Следва да използвате бутона, който има за цел да включи уреда. Осцилоскопите обикновено използват стандартизирани бутони, които са еднакви за повечето модели и производители. Този бутон трябва да показва включено положение – ON. С натискането на бутона и включването на уреда следва да се появи някакво отчитане на дисплея на уреда.

Намерете бутонът, който е означен, като Y-POS. Това ще ви позволи да движите стрелката нагоре или надолу по екрана. Можете да контролирате начина, по който изглежда следата, която остава. TIME / DIV бутонът ще контролира хоризонталната скала на графиката. Можете да промените тази настройка за по кратка времева рамка, като по този начин графиката ще се движи по дисплея на осцилоскопите по-бързо. Бутонът VOLTS/DIV определя вертикалната ос на графиката. Настройте регулиращия бутон до мястото, където можете да видите вертикалното движение на екрана.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment

error: Content is protected !!