Как да разберем, че имаме хемороиди?
Първото нещо, което трябва да направите когато имате съмнения е да се консултирате с лекар. Най-вероятно той ще прегледа визуално аналната област и ако се наложи ще използва ръкавица и лубрикант или т.нар. аноскоп (куха тръбичка с осветление, която позволява да се разглежда вътрешността на ректума), или може би проктоскоп – сходен на вид с аноскопа, но осигурява повече възможности за задълбочен медицински преглед.
Освен тези процедури медицинското лице може да прибегне и до други методи за диагностициране на вътрешни хемороиди. Това е така, защото кървенето например е много многозначителен симптом и е необходим задълбочен преглед, за да се отхвърли възможността симптомите да са причинени от други заболявания (анални фисури, колит, болестта на Крон, рак на дебелото черво др.)
За да успее да види по-навътре в аналния канал (в долната част на дебелото черво, или сигмоида), лекарят може да прибегне до сигмоидоскопия или цялото дебело черво може да бъде изследвано чрез колоноскопия. И при двете процедури в ректума се вкарва осветена и гъвкава тръба за наблюдение.
Какви са възможните начини за лечение на хемороиди?
Ако веднъж се развият патологични хемороиди, то вероятността сами да изчезнат е много малка. Необходимо е да се прибегне до редица процедури от страна на болния, за да увеличи шансовете си за бързо оздравяване без усложнения. Ако не се вземат навременни мерки, хемороидите лесно могат да станат големи, което прави неудобството част от ежедневието. В по-късните стадии на развитието си, хемороидите могат да тромбозират и да причинят много силни болки и други усложнения.
Съществуват редица конвенционални и алтернативни методи за лечение на хемороиди, като без значение на какво ще се спре пациента, правилната диета трябва да стане част от начина на живот. Диетата при хемороиди трябва да е много богата на фибри и бедна на обработени храни. За успешното лечение на хемороиди е необходимо да се увеличи дневния прием на вода до най-малко 2-2,5 л дневно. Диетата е необходима и се препоръчва от лекарите без значение дали пациента ще предпочете традиционно лечение на хемороидите с билки, или оперативни намеси.
Повечето начини за лечение на хемороидите целят да намалят до минимум сърбежа и болката. Топлите (но не горещи!) седящи бани са едни от най-широкоразпространените и предпочитани терапевтични методи. Правилото е ежедневно да се правят 2-3 такива седящи бани в подходящ съд, траещи до 15 минути. Седящите бани намаляват подуването в областта на ректума и отпускат спазмите на сфинктерните мускули.
Да се притесняваме ли от диагнозата „хемороиди“?
Ако ви е поставена диагнозата „хемороиди“, то комбинацията от правилна диета и седящи бани, заедно с приема на ацетаминофен ще ви помогне да облекчите симптомите в рамките на 2-3 седмици. Ако след периода на лечение хемороидите продължават да ви болят, да кървят или сърбят, то е необходимо да се потърси лекарска помощ и да се предприемат други стъпки за лечението им. Ако лекарят прецени може да се удължи домашната терапия, като в нея могат да бъдат включени различни народни билкови средства за лечение на хемороиди, а ако има някаква опасност от усложнения, то най-вероятно ще се прибегне до оперативното им отстраняване.