Ето че отново дойде времето на пролетните промоции в магазините за битова техника и електроника. Много хора решават, че това е моментът да си купят нов телевизор на изгодна цена. Но… бързо се стъписват – кой модел да изберат? Всъщност, първата стъпка е да обърнем внимание на обозначенията на телевизорите, които са ни “хванали окото”. Сигурно ви е направило впечатление, че всеки модел има своето специфично наименование. Случайни ли са тези цифри и букви, които следват след името на производителя? Разбира се, че – не. В маркировката на всеки телевизор е скрита важна информация, която, стига да умеем да я разчетем, ще ни бъде от полза при избора. Тези загадъчни цифрено-буквени означения могат да ни дадат предварителни сведения за качествата на телевизора, за това, какво можем да очакваме от неговото представяне и в крайна сметка – дали наистина си заслужава неговата покупка. И така – какво можем да научим от маркировката на един телевизор? Отговор на този въпрос ни дава един популярен български блог с ревюта на телевизори и други интересни статии, посветени на телевизионната техника.
Преди всичко – от коя година е моделът. Забележете – не кога е произведена конкретната бройка, а именно – от коя година е моделът. Това е важно, защото общото правило е, че при по-новите модели можем да се надяваме да получим на по-ниска цена екстри, които миналата година са били запазени за по-високите серии телевизори на дадения производител. Чудесно. Но не правете погрешния извод, че щом моделът е от тази година, значи задължително е по-“хубав” от миналогодишния. Къде е уловката? Да, има такава…
От обозначението на модела научаваме и от коя серия е той. Всички производители на телевизори разделят своите модели на отделни серии. По-висока серия – повече екстри (част от които могат да бъдат напълно безполезни), но и – по-високо качество на картината, по-качествени материали и компоненти. Затова не очаквайте тазгодишен телевизор от базова серия да бъде по-добър от някой представител на флагманска серия, пусната на пазара преди една или дори две години. Разумният избор за повечето потребители е да изберат модел от средна или по-висока серия. Избягвайте ниските серии – колкото и да са евтини тези телевизори, те просто не си заслужават парите. От своя страна, най-високата флагманска серия е предназначена да демонстрира последните достижения на компанията в областта на телевизионната техника. Хай-енд технологии, много екстри, много нещо. Обаче и цените обикновено са много “хай”, а голяма част от тези екстри, както вече споменахме, вероятно няма да ги използвате. Е, ако имате един чувал излишни пари – дерзайте…
От маркировката на телевизорите можем да получим и други полезни сведения. Например, на каква технология е базиран екранът – LCD/LED подсветка, или плазма, евентуално – OLED (тези телевизори се очакват с голямо нетърпение). Разбира се – размер на екрана (диагоналът в инчове), видове тунери и т. н. По този начин можем да си изградим някаква начална представа за характеристиките на телевизора още преди да го видим на живо. За съжаление обаче, няма единен стандарт и всеки производител има специфична система за обозначаване на своите модели. Ако проявявате интерес и искате да получите по-конкретна информация – прегледайте статията, която използвах като източник за тази публикация. В нея подробно са описани маркировката и сериите телевизори на Sony, Panasonic, LG, Toshiba и други популярни марки. Надявам се, че ще ви бъде от полза.