Една от най-актуалните теми тези дни са онлайн магазините. И след като много хора се питат как точно се определя ценообразуването, бих желал да внеса малко ясно по този въпрос. Но за да започнем, трябва да предвидим двата най-често срещани подхода – когато онлайн магазинът трябва да се изработи от фирма за уеб дизайн, или когато се ползват готови платформи като (Опън Карт, Магенто, Престашоп), например. Нека започнем:
- Готови платформи за онлайн магазин – при тях цените се определят по следния начин:
- Колко продукта ще се продават в магазина?
- Какви функции ще има магазина – базов пакет с функции, разширени функции като маркетинг, SEO и други;
- Период, за който се ползва магазина;
- Ще има ли денонощна поддръжка за електронния магазин.
- Това са може би най-важните неща, които определят цените. Справка можете да направите тук – онлайн магазин цена.
- Когато електронният магазин ще бъде изработен от фирма – обикновено това е по-скъпия вариант, тъй като за разработката е необходим екип от специалисти, което неминуемо завишава крайната цена за търговеца и собственик на бъдещия онлайн бизнес. Нека очертаем основните фактори за цената:
- Какви функции ще има магазина – за потребителите;
- Какви функции ще има магазина – за администраторите;
- Какъв ще бъде дизайна;
- Ще има потребителска част;
- Какви методи за разплащане ще бъдат предвидени;
- Ще се интегрират ли модули, като например еконт калкулатор (за доставки);
- Ще се предвижда ли нещо друго специфично;
- Ще се използва ли готова платформа (Опън Карт, Магенто, Престашоп и други) или ще се прави напълно индивидуално “custom” решение;
- Ще има ли синхронизация с ЕРП система за складови наличности
Разбира се, при всички случаи за големите търговци с много артикули – например 50 000 и нагоре, “custom” решенията са изключително подходящи. Те им дават свободата да боравят с магазина си като в същото време осигурят безупречна работа на крайните потребители. От друга страна, малките търговци просто нямат нужди от подобни сложни разработки. Например, много хора желаят да отворят свое собствено онлайн магазинче за дрехи или пък ръчно изработени обекти на изкуството – бижута, картини, скулптори, креативни декорации. Независимо от типа на онлайн магазина, ако сте малък търговец – заложете на готовите платформи. С тях се работи бързо, лесно и не е необходима голяма инвестиция. Например, срещу цена от 25лв/месец можете да продават до 50 продукта! Какво по-добро от това предложение?!