Тук не става дума само за парите. Ясно е, че като професионален копирайтър можеш да изкарваш някакви доходи. Но писането носи ли чисто личностни бонуси?
Отговорът е позитивен! Писането е много полезна ментална дейност, която за напредналите е истинско блаженство.
Първо, редовното писане те зарежда с ментална енергия. Това е много освежаващо, защото ти помага по-бързо да включваш и превключваш, да намираш решения, да общуваш активно и по много свеж начин.
Второ, редовното писане развива умението да си подреждаш и изразяваш мислите. Не може да публикуваш безсмислен и разпилян текст /макар че някои го правят/. Ако си блогър, разчиташ, че все пак някой ще чете текстовете ти от начало до край и ще откликне. Иначе защо ги публикуваш? Това автоматично те подтиква да мислиш и за читателя на бъдещото си произведение и да подредиш смислено тезите и аргументите си. Така, всъщност си подреждаш мислите и, колкото и шантаво да звучи, разбираш по-ясно какво всъщност мислиш самият ти по дадена тема.
Трето, редовното писане те прави по-добър събеседник. Този бонус е свързан се предходните. Когато си ментално зареден и умееш да се изразяваш смислено, точно, разбираемо и подредено, по-лесно включваш в темата на разговор, по-добре участваш в този разговор и даже успяваш да водиш разговора в задоволителна посока. Има само една подробност, на която трябва да обърнеш внимание, за да извлечеш ползите от беседването – често пишещите обичат да се слушат и така обсебват разговора, което е дразнещо. Затова обаче има лек и той е в усвояването на следващата полза от писането.
Четвърто, редовното писане ти помага да се изразяваш не само по-въздействащо и по-подредено, а и по-точно. Така по-естествен път ти ще ограничиш пороят от празни приказки и клиширани изрази, с които обливат събеседниците си много дърдорковци. Колкото и да обичаш да се слушаш, ти вече ще си изградил усет за добрия изказ и имплицитно ще знаеш, че една точна фраза струва повече от 1000 общи приказки. И освен, че ще съкратиш изреченията си, с говоренето си ти ще предизвикваш все по-често у събеседниците си наречения от копирайтъра Дрейтън Бърд “ефект на кимането”, който ще предразполага слушателите. Разбира се все пак наистина не се увличай!
Пето, редовното писане може да се превърне в професия. Ако си достатъчно отдаден, постоянен и ентусиазиран, може и да те забележат. А ако си и инициативен, може и сам да се направиш забележим. И тогава има вероятност да започнеш да изкарваш пари от писане.