Усилвателите на оповестителните системи за евакуация при пожар, познати като евакуационни панели са ключов компонент за гласовов оповестяване интегрирано към пожароизвестителната система. Те излъчват по предварително записани съобщения предназначени за евакуация в извънредна ситуация.
За по-надеждна работа на тези усилвателите, те имат вградени индикатори за основните функционалности – статус на говорителите, статус на батериите и други. Усилвателите позволяват собствен избор на работно напрежение, вградени алармени сигнали, контрол на говорителите по зони.
Другия основен компонент на една оповестителна система са високоговорителите. Според законодателството на европейския съюз,системите за оповестяване при пожар на обществени обекти трябва да бъдат отговарят на изискванията на стандарта EN 54. Съответните говорители за тези инсталации също трябва да бъдат сертифицирани по EN 54-24
Човешкото ухо е способно да възприема звук в честотния обхват между 64Hz и 23kHz. Всеки говорител има честотна характеристика, която описва възможностите му да възпроизвежда ясен звук. Колкото по-близо до слушателя е поставен един говорител, толкова по ясен и чист е звука за него. В идеалният случай оповестителните системи трябва да бъдат конфигурирани с говорители, които имат честотна характеристика между 150Hz и 11,000Hz. Говорителите трябва да се „покриват” еднакво добре цялата честотна характеристика, за да възпроизвеждат възможно най-разбираем и ясен звук. Изискванията за честотната характеристика за ясна речева разбираемост при излъчване на съобщения за евакуация от оповестителни системи е между 400Hz и 4kHz.
Реверберацията също е важна характеристика на звуковата среда. Реверберация е когато звукът продължава да се чува /ехти/ след спиране на източника поради ехото от стени и други повърхности. Реверберацията може да бъде намалена чрез намаляне на звуковата енергия. Това се постига основно чрез използването на повече говорители, включени на по-малка мощност и чрез поставяне на говорителите на близко разстояние до слушателите.