Helicobacter pylori (хеликобактер пилори) – пептична язва, гастрит, дуоденит, рак на стомаха и дванадесетопръстника
Helicobacter pylori (хеликобактер пилори) е грам-негативна бактерия, която колонизира стомаха и дванадесетопръстника.
Причинява пептична язва, гастрит, дуоденит, рак на стомаха и дванадесетопръстника.
Много от инфектираните не показват никакви признаци на посочените заболявания.
Името ѝ често се съкращава като H. pylori. Формата и е спираловидна, и от нея произхожда името ѝ. Хелика означава спираловидна. Тя е единственият до сега открит микроорганизъм, който може да оцелее във висококиселинната среда на стомаха.
Инфекцията най-вероятно се осъществява по орален път, като е по-често срещана в бедни райони с лоша хигиена и ограничен достъп до антибиотици.
Бактерията е откривана 4 различни пъти. За първи път през 1875 година немски учен, открива спираловидна бактерия в човешки стомах. Бактерията не е могла да се поддържа жива за да се изследва, и така е било забравено за нея. През 1893 година италианецът Джулио Бизозеро описва спираловидна бактерия живееща в киселинната среда на кучешки стомах. През 1899 година полският професор Валери Жаворски от университета в Краков открива бактерията и за първи път предполага че тя може да има влияние върху гастрологичните заболявания. Изследването му е издадено в книгата ’Наръчник на гастро болестите.’ Книгата не повлиява на научните среди, понеже е издадена на полски език.
За последен път бактерията е открита през 1979 година от Австралийският патолог Робин Уорън, който заедно с доктор Бари Маршал, продължава изследването и през 1981 година. В техните оригинални записки е отбелязано, че повечето стомашни болести са причинени от тази бактерия, а не от стрес и храна с много подправки, както се смяташе преди това.
Смятайки че няма организъм който може да оцелее дълго в киселинна среда, медицинската общност гледа скептично на откритието, и започва да го приема сериозно едва след продължителни изследвания. Най-убедително е изследването при което Маршал изпива течност с култивирана Helicobacter pylori и получава гастрит. Маршал и Уорън доказват също, че антибиотиците са много ефективни в борбата с много гастро-болести.
През 1994 година Националният институт по Здравеопазване в САЩ, публикува официална информация, че H. pylori, е причина за много гастро ентерологични заболявания.
Наличието на бактерията се доказва по няколко вида. Кръвен тест, изследване на изпражненията, биопсия по време на гастроскопия.
Изчислено е че 2/3 от населението в целия свят е инфектирано, като заболявания развиват по-малко от 30 % от инфектираните. В западна Европа около 25% от населението е инфектирано, а в Съединените Щати инфекцията е разпространена над повече от 50% от населението на възраст над 60 години, и при около 20% на възраст под 40 години. По-голям е процента в страните от третия свят.
Смята се че тези данни се дължат на разликата в хигиенните стандарти и употребата на антибиотици.
Много от разновидностите на бактерията развиват резистентност към определени антибиотици. H. pylori колонизира повърхността на обновяващия се епителий. Стандартното лечение е тройна терапия. Използва се амоксицилин (amoxicillin), кларитромицин (clarithromycin), в комбинация с омепразол (omeprazole), пантопразол (pantoprazole) или рабепразол (rabeprazole). За съжаление нарастващата резистентност към антибиотици налага развитието на ново лечение. Понякога се използва четворна терапия, която включва левофлоксацин (levofloxacin), при резистентност към кларитромицин.
Според някои изследвания определени храни също влияят на развитието на бактерията. Така например в определени случаи консумацията на броколи, чесън и зелен чай могат да забавят развитието на бактериите.
Предполага се, че Helicobacter pylori увеличава и риска от рак. Едната от теориите обяснява това с увеличаване на продукцията на свободни радикали, което води до мутации на клетките.
Намаленото на киселинността в стомаха се предполага, че води до по-голям риск от рак на хранопровода, поради нарушаване на киселинния баланс там.