Естествената среда на чинчилите са Андите в Южна Америка. Името чинчила произлиза от името на южно-американското племе чинча и в превод означава, малка чинча.
В естествената си среда живеят в дупки в земята или пукнатини в скалите. Те са изключително подвижни и могат да скачат до 1,5 метра, което е много високо за техния ръст.
Първият документиран случай за опит за отглеждане на чинчили в домашни условия е от 1810 година, на йезуитския свещеник Йоан Игнасио Молина.
В природата има 2 вида чинчили, но само единият се отглежда в домашни условия.
Chinchilla brevicaudata е известна като Кралска, Перуанска или Боливийска чинчила. Имената и сами говорят и за районите от които произхожда. Тя е с къса опашка.
Chinchilla lanigera е наречена още Дълго опашата, Чилийска или Крайбрежна чинчила. Дължината на тялото на възрастен екземпляр е около 26 см, има опашка с дължина 13 см. Около 400 грама е средното тегло на мъжките екземпляри. Смята се че питомните чинчили произхождат от този вид.
Гигантската чинчила е вид който е бил обект на лов до изчезването му.
В момента и двата вида чинчила са в списъка на застрашените видове на Чили.
Те са малки нощни животни с размер на заек и много плътна козина, която ги предпазва от ухапванията на насекомите.
Нямат миризма за разлика от други дребни гризачи, но имат нужда от голяма клетка и много грижи.
При добри условия продължителността на живата им може да достигне до малко над 20 години, но обикновено живеят между 10 и 15 години.
Достигат полова зрялост след като навършат 6-7 месеца.
Имат нужда от специална храна, суха баня, малка къщичка която да им служи за баня и голяма клетка. В клетката трябва да имат възможност да се катерят и крият, обикновено се използват клетки на 2 нива. Можете да покриете дъното с талаш.
Ако клетката е метална, крачетата им лесно могат да бъдат наранени, за това използвайте бор за да покриете стените и пода. Използването на други видове дърво може да бъде опасно за животното.
Снабдете се и с колело за чинчили. Те ще се забавляват въртейки се на него. Използвайте специална поилка с престояла поне 24 часа вода (или пречистена вода).
Козината на чинчилите не трябва да се мокри, тя съхне трудно и така лесно могат да се разболеят. Те използват суха баня, нужен е прах за баня, или пясък с малко талк.
Чинчилите са на много специална диета, която винаги трябва да се спазва. Ядат сушени плодове, ядки, люцерна и сено. Ако нямате възможност да купувате специална храна за чинчили, трябва да знаете че те са вегетарианци. Ежедневно са им нужни 15% протеини (трябва да се увеличат по време на бременност и кърмене), 35% въглехидрати, мазнини 4%, фибри 30%, минерали 6%, влажност и други елементи 10%. Основната им храна е смес от треви и семена. Харесват им още корени, грудки, ядки и сушени плодове. Особено им харесват стафиди и моркови. Можете да им давате добре измити зелени зеленчуци и слънчогледови семена.
Ежедневно трябва да играят и да се движат на свобода поне около 2 часа в апартамента или в оградено място. За това вземайки си чинчила като домашен любимец, трябва да сте сигурни че можете да им отделите достатъчно време и грижи.
Чинчилата не е животно с което лесно можете да си играете и да гушкате. Те не обичат контакт, и имат нужда от места за криене. Ако разбира се положите нужните усилия и търпение, можете да успеете да опитомите едно животно, така че то да дава да го милвате, да се катери по вас и да взема храна от ръката ви.
Ако бъдат раздразнени или уплашени могат да станат агресивни, да хапят и да ви изпръскат с урина.
Чинчилите са животни, които обичат рутината. Създайте им постоянен режим и не се отклонявайте от него. Не ги преследвайте и им осигурете спокойствие, за да имат и те доверие във вас.
Най-разпространените заболявания са анорексия, диария, топлинен удар, кожни проблеми, травми, пневмония, възпаления на очите, възпаления на ректума, конвулсии и изкривявания.
Чинчилите имат много чувствителна храносмилателна система, податливи са на бактерия Giardia lamblia, който се намира във водата. За това трябва да получават винаги пречистена вода. Също така са много чувствителни към топлината и всяка температура над 30 градуса целзий, за тях е живото-опасна. Много са случаите на чинчили с увеличени сърца и проблеми с кръвоносните съдове, ето защо ако желаете да имате едно здраво и щастливо животно, уверете се че то получава нужното му количество калций и витамин C с храната си.
Животът им в клетка ще бъде по-забавен, ако си имат другарче, за това помислете за закупуването на 2 броя, по възможност от различен пол. Женските затворени в една клетка, не често, но понякога проявяват агресия по между си.