Adidas Груп Китай – звено в германския производител на спортна екипировка и обувки Adidas AG, продължава агресивния си натиск на пазара и в по-малките градове на Китай като планират да отворят до 600 нови магазина.
“Ние планираме да отворим от 500 до 600 магазина в по-малките градове до края на годината”, каза Колин Кюри, управляващ директор на Adidas Group Китай (колко са по-малки можете да се досетите). В интервю за China Daily Кюри потвърди информацията, че компанията планира да отвори нови магазини в най-малко 300 до 350 града, където Adidas не разполага търговски обекти, но където са представени местните конкуренти. Той заяви още, че магазините, които ще отворят до края на тази година ще бъдат съсредоточени в западен и северозападен Китай.
Кюри оповести стратегията на компанията до 2015г, която предвижда за пет години двуцифрен годишен ръст на продажбите в Китай.
Този ход е следствие на резултатите от първото тримесечие на компанията, които показаха ръст на приходите с 14% на 3,8 милиарда евро ($ 4,67 милиарда) и нетната печалба с 38% на 289 милиона евро. Цифрите бяха подсилен частично от силните продажби в Китай с 26-процентно увеличение, в сравнение с 7-процентния спад в Западна Европа.
Успехът на Адидас може да дойде от намаляване на пазарния дял на Li Ning, големия китайски съперник, каза Guo Hongchi, главен изпълнителен директор на xijie.com, водещ портал за електронна търговия на спортни стоки. Той също добави, че предимството на Adidas се корени в дългосрочната стратегия и добрите връзки с веригата за дистрибуция на продуктите им.
От Adidas прогнозират 12% до 17% ръст на печалбата в световен мащаб за цялата година в сравнение с предишната прогноза от 10% до 15%. От компанията също така очакват през 2012 г. глобалните продажби да се увеличят с почти 10% вместо по-рано прогнозираните 5 до 9%.
Adidas са открили повече от 6000 магазина в Китай от 1997г. насам, когато за първи път стъпват на китайския пазар.
Според Research and Markets – американска компания за изследване на пазарите с повишаване на разполагаеми доходи китайските семейства, търсенето на спортни продукти, включително спортни обувки и облекла са скочили през последните години. През 2011 г. пазара за спортно облекло в Китай е на стойност 124,7 милиарда юана ($ 19.57 млрд.).
В Китай марките като Nike, Adidas, Kappa, Puma и Fila за завзели пазара за марковите спортни стоки, докато пазара в средния клас се държи местните производители – марки като Li Ning и Anta.