≡ Menu

Какво споделят чужденците – 7 съвета за шофиране в България

Пътувайте на Балканите като местен – 7 съвета за шофиране в България

Българската столица София, има добра система за обществен транспорт с метро и автобусни маршрути, покриващи целия град. Също така, такситата са достъпни, така че обикалянето в София е доста лесно без нужда от кола. Ако обаче планирате да посетите други градове по време на престоя си в България, пътуването с кола е най-добрият ви вариант.

Освен ако не пътувате със собствен автомобил, ще трябва да намерите автомобил под наем. От международните компании за коли под наем най-големите с офиси в България са Sixt, Avis, Europcar и Hertz. Има обаче и много добри и доста достъпни местни опции. Ако пристигнете в София и се нуждаете от кола под наем, струва си да проверите Universal Car Rent. След като вземете колата си, приключението започва. Ето нашите топ 7 съвета за шофиране в България:

# 1 Следвайте правилата

Естествено, това важи за всяка страна, но трябва да знаете какви са местните законови изисквания, така че тук те са:

Карайте отдясно, изпреварвайте отляво

В България, както в повечето страни от ЕС, карате от дясната страна на пътя и изпреварвате отляво.

Носете предпазен колан по всяко време

Предпазните колани са задължителни за всички пътници, дори и на задната седалка. Деца на възраст под 12 години не се допускат на предната седалка.

Пиене и шофиране – Законът е много строг, що се отнася до пиенето и шофирането в България. Ограничението за алкохол в кръвта в България е само 0,05%. Всичко над това ще ви наложи глоба и ще загубите лиценза си за 1-12 месеца. За стойности над 0,12% дори може да влезете в затвор!

Задължителни документи

За да шофирате легално в България трябва да сте на 18 или повече години и трябва да имате следните документи: Паспорт или лична карта. Шофьорска книжка (а също и Международно свидетелство за управление на МПС, за да бъде на сигурна страна). Освен това трябва да можете да осигурите следното за вашия автомобил: Регистрационен талон, Годишна карта за технически преглед, Застраховка “Гражданска отговорност” / Ако наемате автомобил, те ще бъдат осигурени от компанията за наемане на автомобили. Необходимо оборудване – Вашият автомобил трябва да бъде оборудван със следното: Аптечка, Светлоотразително / предпазно яке, Триъгълник за опасност, Пожарогасител

Ограничения на скоростта

Ограничението за скорост в градовете е 50 км / ч, извън градовете е 90 км / ч, а по магистралите е 130 км / ч (освен ако не е посочено друго).

Фарове – винаги включени – В България се изисква да шофирате с включени фарове дори през деня през цялата година. Ако фаровете ви не са включени, може да получите глоба.

Изисква се винетен стикер извън градовете – В България няма пътни такси, но е необходим винетен стикер, ако шофирате извън града. Автомобилите под наем обикновено имат винетна лепенка, но не се прави проверка – тя трябва да е в долния десен ъгъл на предното стъкло (когато се гледа отвътре). От началото на 2019 г., винетките могат да бъдат и електронни.

# 2 Придържайте се към основните пътища

Ако разчитате на навигационна система, за да стигнете до вашата дестинация, не забравяйте да зададете предпочитанията си на главни пътища по по-къси маршрути. Главните пътища в България обикновено са в прилично състояние, но ако слезете от главния път, може да се окажете на силно повреден път, така че опитайте се да ги избягвате.

# 3 Бъдете наясно със строителните и пътните условия с приложението Lima

Има приложение, което показва текущите пътни условия, до които можете да получите достъп онлайн: https://lima.api.bg/dashboard. Можете също да го изтеглите за Android, iOS и Windows.

# 4 Проверете за знаци за паркиране и такси

В по-големите градове вероятно има такси за паркиране. Преди да паркирате колата си отстрани на улицата, проверете за знаци за паркиране, които ще ви информират за правилата за паркиране. В някои градове има синя зона, а в София има сини и зелени зони за паркиране с различни такси за паркиране. Ако не спазвате регламента за паркиране, може да получите не само глоба, но и колата може да бъде изтеглена.

# 5 Помислете за зимните условия

Зимата в България идва с ниски температури и снежно време. От ноември до февруари се задължава автомобилът ви да бъде оборудван със зимни гуми. При екстремни климатични условия някои от високопланинските пътища могат дори да изискват вериги за сняг. Ако шофирате през снежна зима и пътувате към или през планината, уверете се, че имате вериги за сняг в багажника, за всеки случай.

# 6 Използвайте по-известни вериги от бензиностанции и бъдете внимателни с валутните курсове лева към евро

Има много бензиностанции по основните пътища, както и в градовете. Когато е възможно, спрете на бензиностанции на една от по-големите вериги (OMV, Бензин, Лукойл, Shell, Eko, Газпром). Много бензиностанции биха приели евро, но внимавайте колко всъщност искате да платите. Валутният курс е 1,95583 лв. За 1 евро и е фиксиран, не се променя. Така че, ако трябва да платите 100 лева (лева), в евро това е 51,13. Има някои случаи, когато касиерите ще „закръглят“ доста в своя полза, така че проверете два пъти техните изчисления, ако решите да плащате в евро.

# 7 Следвайте инструкциите на КАТ

В България КАТ прави рутинни проверки и може да бъдете изтеглени, дори ако не сте нарушили някое правило за движение. Ще бъдете помолени да предоставите личната си карта или паспорт, както и регистрационната карта на автомобила, картата за технически преглед и застрахователната карта на трета страна. Полицията може също да поиска да провери оборудването на вашия автомобил. Препоръчва се да следвате инструкциите на полицията. Не се опитвайте да подкупите полицията – най-вероятно всеки опит за подкупване на пътя ви от ситуация ще доведе до неприятни правни последици.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment

error: Content is protected !!