≡ Menu

Регистрирахте новата си фирма? А сега какво?

Най-често задаваните въпроси, свързани с регистрацията на бизнес, се отнасят за вида и дейността му, корпоративната структура, целите и мисията и т.н. Отговорите на тези въпроси са нужни преди да бъде започната процедурата за регистрирането му. След приключването й, обаче, собствениците на фирми се сблъскват със също толкова на брой въпроси, най-важният от които е – Какво следва от тук нататък? Ето и най-важните процеси, които е нужно да се изпълнят след при завършване на фирмената регистрация:

  1. Осигуряване на необходимите лицензи.
    С цел регулация, държавата изисква лицензи за някои вид дейности. Поради тази причина това е първата задача, с която собствениците трябва да се заемат. Такъв тип дейности са таксиметровите услуги, туроператорските услуги, фармация и медицина и още редица други. Тук може да се добави още ДАНС регистрациите, които се изискват на спортните организации, заложните къщи, обменните бюра и др.Преминаването през допълнителни процедури може значително да увеличи нужното време и средства. Поради тази причина отлична идея е консултирането с адвокат.
  2. Счетоводна дейност.
    Това е една от най-важните стъпки след като една фирма бъде регистрирана. За да се избегнат последяващи неприятности и проблеми е желателно да бъде нает счетоводител в София, който да се грижи за обработката на всички важни фирмени документи. Това е сигурен начин да се избегнат бъдещи глоби и наказания, което от своя страна ще спести средства и време на собствениците и техния бизнес.
  3. Регистрация по ДДС.
    Регистрирането по ДДС се извършва чрез подаване на заявление към Националната агенция по приходите (НАП). То бива два вида – доброволно или задължително. При задължително е тогава когато оборотът достигне 50 000лв в рамките на 12 месеца. При доброволното регистриране, всеки собственик получава свидетелство с името на фирмата, ЕИК номер и датата на издаване. Важно е да се отбележи, че всеки месец фирмите следва да подават декларация за ДДС. Тук може да се включи още и регистрацията на касов апарат, в случаите когато е необходимо.
  4. Регистрация като Администратор на лични данни.
    Тази регистрация е напълно задължителна, за да се използват и обработват клиентски данни. При работа с такива и липса на такава регистрация се предвиждат солени глоби, които да окажат силно влияние върху фирмения бюджет.
  5. Започване на дейността
    За започване на дейност се счита издаването на първата фактура или осъществяването на първата продажба. След това в срок от 7 дни собственикът на бизнес е задължен да подаде декларация към НАП за започване на дейността на фирмата.

Посочените дейности по-горе са жизнено важни за ръководене на легален бизнес. Към тях могат да се прибавят още наемане на помещение (офис, склад, магазин и др.), където да бъдат извършвана дейността на фирмата. Освен това е необходимо да се определи работно време – работни дни и часове през седмицата. Тук може да се добави още сдобиване със фирмен печат и регистриране на търговска марка, които да послужат за идентичността на фирмата.

Процесът на регистриране на бизнес изисква запознаване с редица правила и закони. С помощта на юрист нужното време и усилия биха могли да се съкратят значително. Така, всеки собственик на фирма може да получи ценна помощ при попълване и подаване на документите към съответните институции.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment

error: Content is protected !!